De syv dødssynder

Et forløb om grænser og etik samt et forløb om dyder og laster

 

Fag:

Dansk, religion, historie og drama

Formål:

- At bibringe eleverne oplevelser med og viden om begreberne synd og dødssynder.
- At få eleverne til at sætte dødssyndernes indhold i relation til nutiden.
- At få eleverne til at filosofere over og tage stilling til grænser for adfærd – herunder om tidligere laster i dag er blevet til dyder.

Målgruppe:

8. - 10. kl.

Tidsramme:

30 lektioner over 3 uger (afviklet uge 43 - 48 2001 og uge 2 – 5 2003 samt uge 45 – 50 2004).

Deltagere:

8 + 4 klasser.

Beskrivelse:

Projektet om dødssynderne har været afviklet i alt tre gange – først gange efter samme koncept og herefter en gang i en justeret udgave.
   I den første variant blev eleverne under ledelse af henholdsvis danser/fortæller Linda Friis Jensen og musiker Martin Seidelin (2001) samt dramalærerne Signe Rørdam Thomsen og Karen Margrethe Jensen (2003) indføres eleverne via ekspressive øvelser og rituel dans over tre dage i Brorsons Kirke indført i indholdet af de syv dødssynder.
   Efterfølgende arbejder klasserne på baggrund af et undervisningsoplæg fra Folkekirkens Skoletjeneste (i anden runde justeret med indslag fra Skoletjenesten på Nationalmuseet) med teoretisk fordybelse i emnet og får herefter besøg af lektor Søren Højmark fra Blaagaard Statsseminarium, som over to lektioner filosoferer med eleverne over emnerne grænser, etik og synd.
    På baggrund af dette omsætter eleverne dødssynderne til en nutidig sammenhæng og skriver hver især en novelle med udgangspunkt i en af dødssynderne. Det samlede antal noveller sendes til en lokal præst som udgangspunkt for en efterfølgende snak med præsten om synd og grænserne mellem rigtigt og forkert i dag.
   I projektets anden variant blev dramaintroduktionen erstattet af et besøg i Middelaldersamlingen på Nationalmuseet, mens det filosoferende og det novelleskrivende indslag blev erstattet af en kreativ fase, hvor eleverne på Billedskolen gav udtryk for deres forståelse af en af de syv dødssynder. Resultatet af elevernes arbejde blev efterfølgende udstillet på Nationalmuseet, hvor de kunne ses hen over foråret 2005.

Materialer:

Undervisningsoplæg m. kopisider.

Samarbejde:

Forløbet er i sin første variantudviklet i et samarbejde mellem danser Linda Friis Jensen, lektor Søren Højmark og Folkekirkens Skoletjeneste Kbh.- Frb., mens samarbejdspartnerne i anden runde har været Skoletjenesten på Nationalmuseet og Billedskolen i Tvillingehallen.